Karadeniz Mimarisi

Eşsiz Karadeniz Mimarisi

Karadeniz mimarisi için sosyo kültürel ve Karadeniz coğrafyasının birleşimiyle oluşan Karadeniz evleri oldukça dikkat çekiyor. Yamaç bölgelere kurulan bu evler geleneksel olma özelliği taşıyor. Her mevsim yağış olduğundan buna uygun şekilde evler savunmalı olarak tasarlanmaktadır. Laz evleri mimarisi örnek yapılar arasındadır. Bodrum duvarlarında yığma taş, üst kısımlarda ahşap karkaslar ya da ahşap yığma tercih ediliyor. İç kesimlerde bulunan evlerde ise temel taş yapıdan inşa edilir. Üstteki zemin duvarlar yontulmuş kütüklerin yatay biçimde üst üste dizilmesi şeklinde oluşturulur. Karma sistem ahşap yığma ve karkas karışımı olarak kullanılır. Gürcü evlerinde sık sık tercih edilmektedir. Tasarım karadeniz evlerinde farkıyla adeta büyülüyor. Değişik kültürlerin etkisinde kalan mimari yapıların taş ve ahşap karışımlarıyla inşa edilen örneklerine göz atabilirsiniz.

Karadeniz Mimarisi Özellikleri

Karadeniz mimarisiLaz, Gürcü, Ermeni, Pontus, Bizans etkisinde kalan birbirinden farklı özellikleriyle karşımıza çıkıyor. Laz evlerinin iç tasarımlarında karma yapılaşma ön plandadır. Karadeniz yapılarında genel olarak doğa koşulları etkili olmakta ve özellikleri belirlemektedir. Engebeli araziye sahip olduğundan yapılar da araziye uygun tasarlanmaktadır. Böylece bölgenin kendine özgü mimarisi kolaylıkla ortaya çıkıyor. Sosyo-kültürel ve coğrafi özelliklerini taşıyan geleneksel evler mimari eser niteliğinde gibidir. Bölgede evler genellikle dağınık şekilde, yamaçlarda, birkaç evlik gruplar halinde konumlanmakta. Konut mimarisi için taş ve ahşap en çok tercih edilen yapı malzemelerindendir. Ahşap, bölgede kolaylıkla bulunup işlenebildiğinden fazlasıyla tercih edilebilir durumdadır.

Karadeniz Mimarisi Hakkında

Renkler kişilerin zevklerine göre değişim gösteriyor. Yapı malzemesi olarak ladin, çam, ceviz, meşe, kestane, karaağaç sıkça tercih edilmekte… Kıyı kesimlerdeki çatı ve bacalarda kiremit, tuğla ve pişmiş toprak kullanımı görülüyor. Ahşap yapı yığma, ahşap çatma ya da iskelet yapı, karma yapı sistemleri başlıca yapı sistemleri arasında bulunuyor. Evlerde dış cephe süslemeleri birçok kişi tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu şekilde de mimari ön plana çıkarılıyor. Taş döşeli yapılara rastlamanız oldukça mümkün. Ahşaphane en önemli olan mutfak yapıdır. Ahşap ve taş evleri beğeniyorsanız Karadeniz mimarilerini tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir